Monday, June 24, 2019

κατακρατηση ούρων

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι με τον Σπανούλη σε εξαιρετική κατάσταση και τους "πράσινους" να μην βρίσκουν ενέργεια στην άμυνα τους, σε ένα ματς πάντως υψηλού επιπέδου. (Δείτε τι έγινε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, Euroleague: ο Ολυμπιακός οδηγεί την κούρσα στο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό).

2639556
(Πηγή: EUROKINISSI)

Με πιεστική άμυνα βγήκε ο Παναθηναϊκός από τα αποδυτήρια (Σίνγκλετον, Ρίβερς και Νίκολς μαζί με Καλάθη-Φώτση έβγαλαν ενέργεια απέναντι στην κλασσική 5άδα του Ολυμπιακού) και κατάφερε να εμποδίσει την άνετη κυκλοφορία της μπάλας από τους ερυθρόλευκους (που τους έδωσε και την δυνατότητα στο πρώτο ημίχρονο να πάρουν την διαφορά) και μείωσε στο 48-51.

2639550

ειδη αιμορραγιας

Ο Καλάθης ήταν αυτός που τράβηξε πάνω του και όλο το επιθετικό κομμάτι της ομάδας (παίζοντας και πιεστική άμυνα στον Σπανούλη, που έβαλε μόνο 2 πόντους) και σκοράροντας αλλά και δημιουργώντας, ενώ Πρίντεζης και Χάκετ ήταν αυτοί που με μεγάλα καλάθια διατηρούσαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του γ 10λεπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 61-61 και με ατομική ενέργεια του Παππά να κλείσουν το κομμάτι του παιχνιδιού με 63-61 (μπροστά για πρώτη φορά μετά το 19-18).

2639567
(Πηγή: EIROKINISSI)

Και πάλι όμως οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν για λίγο την συγκέντρωσή τους και ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο να περάσει εκ νέου στο σκορ με σερί 6-0 (με τρίποντα Λοτζέσκι και Παπαπέτρου), αλλά τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει και πάλι σε 67-67. Δύο μεγάλα τρίποντα του Ρίβερς (4/4) διαμόρφωσαν το 73-71 αλλάζοντας και πάλι το μομέντουμ του αγώνα (μπαίνοντας στο τελευταίο 3λεπτο) και ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν περάσει μπροστά. Μάλιστα οι "πράσινοι" πήγαν και στο +4 και ο Πασκουάλ διαμαρτυρήθηκε για ένα κόψιμο του Σίνγκλετον στον Σπανούλη, που καταλογίστηκε φάουλ.